Pielgrzymka do Fatimy

PIELGRZYMKA DO FATIMY

COIMBRA · SANTIAGO DE COMPOSTELA · BRAGA · PORTO · FATIMA · ALJUSTREL · BATALHA · ALCOBACA

• TOMAR · LIZBONA

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku w Berlinie. Przelot do Lizbony. Przejazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii położonej nad rzeką Mondego, na styku gór Serra da Estrela. Coimbra słynna jest przede wszystkim z najstarszego w Portugalii, bo założonego w 1290 r. uniwersytetu. Zobaczymy: starówkę, wieżę zegarową Torre, arkadowe budynki Sala Grande dos Actos, w których odbywają się uroczystości akademickie oraz  memoriał Siostry Łucji, która przez 57 lat żyła w karmelitańskim klasztorze św. Teresy. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Bragi.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Santiago de Compostela. Udamy się do sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Msza św. Zwiedzanie romańskiej katedry, w której na szczególną uwagę zasługuje wejście główne, z widniejącą na nim ok. setką figur. Na barokowej fasadzie katedry, usytuowany jest posąg św. Jakuba, a w krypcie za ołtarzem głównym, zlokalizowany jest grób Apostoła. Spacer malowniczymi, kamiennymi uliczkami starego miasta. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Zwiedzanie Bragi: katedra, dawny pałac biskupi. Udamy się także do wznoszącego się na wzgórzu sanktuarium Chrystusowego Bom Jesus - wspaniałego kompleksu architektonicznego z pocz. XVIII w., w skład którego wchodzą także monumentalne schody symbolizujące Świętą Drogę człowieka Schody Pięciu Zmysłów i Schody Trzech Cnót. Przejazd do Porto – dużego centrum przemysłowo-handlowego, położonego bardzo malowniczo na wzgórzu, nad rzeką Duoro. Zwiedzimy m.in. muzeum w dawnym kościele św. Franciszka oraz katedrę. Spacer po starej dzielnicy Ribeira. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Fatimy.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Nawiedzenie sanktuarium maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej. Zobaczymy Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, kaplicę Objawień, kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”, gdzie gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej, pomniki papieży Jana Pawła II i Pawła VI, betonowy fragment muru berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie. Droga Krzyżowa. Następnie przejazd do wioski Aljustrel – zwiedzanie miejsc związanych z życiem Hiacynty, Franciszka i Łucji. Powrót do sanktuarium. Czas wolny. Obiadokolacja, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Wyjazd i zwiedzanie klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha – arcydzieło stylu manuelińskiego. Podziwiać będziemy kaplicę fundatorów, krużganki królewskie, kapitularz, niedokończone kaplice, Grób Nieznanego Żołnierza, salę królów i refektarz. Przejazd do Alcobaca. Nawiedzimy klasztor Santa Maria de Alcobaca. Zobaczymy także komnaty królewskie z licznymi posągami królów portugalskich i cennymi polichromiami. Przejazd do Tomar, w którym znajduje się wpisany na listę UNESCO Convento de Cristo – imponujący kompleks klasztorny wybudowany i rozbudowany przez Templariuszy, którego niektóre elementy stały się wzorcem specyficznego stylu architektury – stylu manuelińskiego. Powrót na obiadokolację, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie miasta – wieża Belem, replika samolotu Fairey IIID, mozaika Róży Wiatrów, pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów. Czas wolny. Udamy się na zwiedzanie Narodowego Muzeum Powozów – największego muzeum powozów i karet na świecie. Udamy się do dzielnicy Bairro Alto, taras widokowy. Przejazd do dzielnicy Alfama: nawiedzimy katedrę Se oraz kościół p.w. Św. Antoniego. Zobaczymy tereny, gdzie odbyła się wystawa światowa Expo w 1998 r. Przejazd na lotnisko. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:       7-12 października 2017

CENA:             2.920 pln

ZAPEWNIAMY:

• przelot samolotem na trasie Berlin – Lizbona – Berlin wraz z opłatami lotniskowymi,
  • przejazd komfortowym autokarem,
  • 5 noclegów w hotelu **/*** pokoje 2-os. z łazienkami,
  • 5 śniadań, 5 obiadokolacji,
  • opiekę i informację turystyczną pilota,
  • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł w RP

UWAGI:

• Jest to wyjazd o charakterze PIELGRZYMKOWYM z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Św.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • dokument: dowód osobisty lub paszport
  • na wstępy, system nagłaśniający, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – ok. 90 €

2024-04-25, Czwartek, Rok B, II, Święto św. Marka, ewangelisty