Bieżące wydarzenia

2019-07-06 - Najnowsze Ogłoszenia Duszpasterskie i Intencje

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Jezus Chrystus dawca życia wiecznego proponuje nam dzisiaj pokój, jako wartość bezcenną dla nas, żyjących w chaosie wojen i konfliktów. Tylko pokój może ocalić nasze życie. Chrystus po Zmartwychwstaniu ukazał się apostołom, ofiarując im pokój. My też potrzebujemy takiego spotkania. Właśnie po to zgromadziliśmy się na Mszy Świętej, aby pokrzepić się Ciałem i Krwią Przenajświętszą, bo tylko ten pokarm może nas umocnić w walce o Boży pokój wszędzie tam, gdzie będziemy się znajdować.

 

Dzisiejsza kolekta zostanie przeznaczona na potrzeby Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

Ogłoszenia Duszpasterskie 7.07 – 13.07.2019 r.

 

 1. Witamy w naszej parafii ks. Patryka Michalskiego, Pallotyna, który przyjechał do swojej rodzinnej parafii na wakacje. Życzymy ks. Patrykowi miłego pobytu w rodzinnych stronach. Również witamy w naszej parafii ks. neoprezbitera Adriana Urbańskiego, który zastępuje ks. Jarosława w posłudze kapelana szpitala i Zakładu Poprawczego.
 2. Obchody liturgiczne tygodnia:
 • poniedziałek – Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
 • czwartek – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
 • piątek – Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
 • sobota – Wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
 1. W wielu miastach w Polsce wprowadza się już demoralizującą edukację seksualną według standardów WHO, które przewidują przekazywanie dzieciom od przedszkola wiele seksualizujących i demoralizujących treści. Naszym zadaniem jest obronić dzieci przed tymi atakami. Dzisiaj po Mszach świętych wolontariusze zbierają podpisy pod projektem ustawy, która powstrzyma wprowadzenie tego typu zajęć do szkół. Aby zebrane podpisy były ważne potrzebny jest numer PESEL. Zachęcamy do podpisania się w obronie dzieci przed deprawacją.
 2. Nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 17:30.
 3. W sobotę przypada 13 dzień miesiąca, czyli Dzień Fatimski. Rozpoczęcie o godz. 7:15 nabożeństwem przy kapliczce, wprowadzenie figury do kościoła, wyjątkowo różaniec
  i Msza; następnie wieczorem Msza św. a po niej różaniec i procesja fatimska. Prosimy o przyniesienie świec.
 4. Pielgrzymka do MB Szkaplerznej w Czernej odbędzie się 20 lipca. Wyjazd o godz. 7:00, koszt 30 zł. przy zapisie, zapisy w zakrystii
 5. Zachęcamy by włączyć się w sprzątanie kościoła w soboty o godz. 9:00, szczególnie w czasie wakacyjnym często brakuje osób do tej posługi.
 6. Istnieje możliwość wyjazdu do Domu Rekolekcyjnego Idylla w Wiśle w terminie od 28.08 – 01.09. Dojazd we własnym zakresie. Zapisy bezpośrednio u p. Kozdęba –
  604093680
 7. Już teraz zapraszamy na 26 festyn parafialny, który odbędzie się 8 września. Gwiazdą wieczoru będzie chrześcijański zespół Exodus 15. Z racji 20-lecia istnienia hospicjum św. o. Pio większość dochodu zostanie przeznaczona na potrzeby naszego hospicjum. Zaś odpust parafialny będziemy świętować 15 września.
 8. W okresie wakacyjnym kiosk jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. 17:30 – 19:00 oraz w niedziele w godz. 9:00 – 11:00. Zapraszamy do skorzystania.
 9. Zachowaj ostrożność - nie daj się oszukać! (na stronę i ewentualnie do biuletynu)
  „Mamo ratuj! Spowodowałam wypadek, zabiłam kobietę i muszę wpłacić kaucję”- właśnie takie krzyki i lamenty usłyszały wczoraj w słuchawkach swoich telefonów dwie mieszkanki Kobióra. Żądane od nich wpłaty pieniędzy miały wynieść w sumie 340 tys. złotych. Tak astronomiczne kwoty niestety nie wzbudziły podejrzeń seniorek. Jedna z nich padła ofiarą usiłowania oszustwa, natomiast druga straciła swoje oszczędności. P

       Pszczyńscy policjanci kolejny raz przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach. Nie proszą również o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom.

      Wczoraj przed południem, do starszej mieszkanki Kobióra, zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta. Podawała się za jej córkę. Krzyczała i mówiła o wypadku, którym rzekomo miała być sprawcą. Prosiła pokrzywdzoną o finansowe wsparcie. Duża, bo wynosząca 180 tys. złotych kwota pieniędzy miała być wręczona wskazanej osobie. Rozmówczyni, chcąc uwiarygodnić swoją historię, przekazała na chwilę słuchawkę innej kobiecie, która przedstawiła się jako policjantka. Fałszywa funkcjonariuszka podała wymyślone nazwisko oraz numer służbowy. Kontrolowała również dalszy ciąg rozmowy, dbając głównie o to, żeby pokrzywdzona nie rozłączała się. Rozmowę przerwały jednak same oszustki, kiedy kobieta poprosiła do telefonu swojego męża.

       Niestety nie miała już tyle szczęścia druga z opisywanych mieszkanek Kobióra. W jej przypadku, łupem sprawców nie padła wprawdzie żądana przez nich kwota 160 tys. złotych, lecz i tak to, co zostało im przekazane, stanowiło jej całe oszczędności życia. Oczywiście scenariusz był identyczny, jak w przypadku pierwszego oszustwa. Najpierw połączenie telefoniczne na numer stacjonarny należący do starszej osoby, następnie rozmowa z rzekomą córką i fałszywą policjantką, a na końcu przekazanie kosztowności i pieniędzy we wskazanym miejscu wskazanej osobie. Szloch, krzyk i płacz rzekomej córki oraz sytuacja wymagająca natychmiastowego działania miały tylko potęgować skuteczność manipulacji oszustek, a zaproponowana przez nie kwota pieniędzy dodatkowo podkreślała wagę sprawy. Istotnym elementem zachowania oszustek była dbałość o szczegóły. W pierwszej kolejności, podając się za członka rodziny i funkcjonariusza Policji, szybko wzbudziły zaufanie swojej ofiary, a następnie, stale podtrzymując z nią kontakt telefoniczny, kontrolowały jej zachowanie.

       Przypomnijmy więc, jak nie stać się ofiarą oszustów?

       Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny lub policjanta i prosi o pieniądze lub mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się natychmiast tą informacją z bliskimi i nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Potwierdźmy dane osoby dzwoniącej i zdarzenia dzwoniąc do dyżurnego jednostki policji. Nigdy też, nikogo nie informujmy o ilości posiadanych w domu lub na kontach bankowych oszczędnościach.

 1. Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym w związku z Wyścigiem Kolarskim „XII Memoriałem Kazimierza Gazdy”, który odbędzie się 14 lipca w godz. 10:00 – 19:00. Trasa wyścigu: ul. 3-ego Maja, al. Kościuszki, Bogedaina, Kopernika, Dworcowa, 3-ego Maja.

 

Intencje mszalne 7.07 – 14.07.2019 r.

 

 

NIEDZIELA, 7 lipca – XIV Niedziela Zwykła

  8:00 Za + Michalinę Zembala w 1-szą rocz. śmierci, + męża Stanisława, ++ z rodzin Zembala i Drewniak.

  9:30 Za Parafian.

  9:30 Za + Ludwikę Sokołowską – od rodziny Firganek.

11:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze błog. i zdrowie z ok. urodzin oraz o błog. dla całej rodziny.

12:30 W int. dzieci przyjmujących chrzest, ich rodziców i chrzestnych, oraz za roczne dzieci.

17:00 Za + Filipa Łopata w 2-gą rocz. śmierci.

20:30 Za + mamę Jolantę Waberską w 6-tą rocz. śmierci, + ojca Janusza Waberskiego. 

PONIEDZIAŁEK  8 lipca – wsp. św. Jana z Dukli, prezbitera

  8:00 Za + Wiesławę Jania – od Krystyny i Waldemara Cieplińskich.

18:00 Za ++ rodziców Elżbietę i Teodora, ++ z rodziny.

18:00 Za + Andrzeja Kozakiewicza – od sąsiadów.   

WTOREK 9 lipca – dzień powszedni

  8:00 Za + Wiesławę Jania – od koleżanek z KWK Brzeszcze.  

18:00 Do Miłosierdzia Bożego za + Gertrudę Szklanny w 1-szą rocz. śmierci, ++ męża Huberta, córkę Rozalię i zięcia Manfreda.

ŚRODA 10 lipca – święto św. Tomasza, Apostoła

  8:00 Za + Wiesławę Jania – od NSZZ Solidarność kopalni Brzeszcze.

18:00 Za + Henryka Duda w rocz. śmierci, ++ żonę Małgorzatę, teściową, ++ z rodziny Duda.

18:00 Za + Grażynę Piszczek – od sąsiadów z ul. Diamentowej.

CZWARTEK, 11 lipca – Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

  8:00 Za + Hildegardę Kotas – od Jadwigi i Dariusza Łękawa z synem.

18:00 Za ++ Gertrudę i Pawła Reguła.

18:00 Za + Stanisława Nowaka w 30 dni po śmierci.

PIĄTEK, 12 lipca – wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

  8:00 Za + Rozalię Gruszkę w rocznicę urodzin.      

18:00 Za ++ męża Zygmunta Hielińskiego, teściów Paulinę i Antoniego, ++ z rodziny.

18:00 Za + Łucję Szklorz – od rodzin Mendrok i Godziek.  

SOBOTA, 13 lipca – wsp. św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

  8:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze błog. i zdrowie dla Krystyny z ok. 80-tej rocz. urodzin.

16:00 W int. dzieci przyjmujących chrzest, ich rodziców i chrzestnych oraz za roczne dziecko.

18:00 Za ++ Pawła Kluczka, żonę Emilię, synów Kazimierza, Stefana i wnuka Marka.

18:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze błog. i zdrowie dla Zbigniewa z ok. 50-tej rocz. urodzin.

NIEDZIELA, 14 lipca – XV Niedziela Zwykła

  8:00 Za + ojca Romana Piesiur, ++ rodziców, teściów, 3 braci, szwagierkę i szwagra Ernesta.

  9:30 Za Parafian.

11:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze błog., dary Ducha Świętego i zdrowie dla Dominiki z ok. 18-tej rocz. urodzin. 

12:30 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze błog. i zdrowie z ok. 50-tej rocz. urodzin dla Beaty i Krzysztofa Francuz.

17:00 Za + Franciszka Cieśla, ++ z rodzin Cieśla i Sodzawiczny.

20:30 Za + Wiesławę Jania – od bratowej Haliny Grobelnej i od Magdaleny Kołbon z rodziną.

2019-06-15 - II Parafialny Piknik Bezpieczeństwa

 

2019-06-08 - Homilia Jana Pawła II z 6.06.1979 r.

Homilia w czasie mszy św. odprawionej pod szczytem Jasnej Góry dla pielgrzymów z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

 Częstochowa, 6 czerwca 1979

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 


Witam zgromadzonych tutaj w tak wielkiej rzeszy pielgrzymów ze Śląska i z Zagłębia. Dziękuję za słowa, które skierował do mnie biskup Herbert, biskup Kościoła katowickiego. Witam go wraz z wszystkimi biskupami koncelebrującymi z Katowic, z Częstochowy, z Opola. Są to wszystko biskupi 'siedzący na węglu'. Ja też się do nich częściowo zaliczałem - ale tylko częściowo, na tyle, na ile węgiel podchodził w stronę Jaworzna, Oświęcimia i Libiąża. Niemniej byłem od wielu lat dopuszczany do tego węglowego towarzystwa, do tego węglowego kolegium biskupów, i zapraszany przez biskupa katowickiego do Piekar. Pierwszy raz w tym roku tak się złożyło, Opatrzność Boża tak pokierowała, że nie przemawiałem osobiście ze szczytu wzgórza piekarskiego do męskiej pielgrzymki w ostatnią niedzielę maja. Przemówiłem tylko krótkim słowem pisanym, a - jak słyszę - słowo żywe przejął po mnie mój następca, nowy metropolita krakowski. Pragnę wam, drodzy bracia, z całej duszy podziękować za te wszystkie lata wspólnego z wami pielgrzymowania do Matki Bożej Piekarskiej. Dzisiaj spotykamy się na Jasnej Górze.


 1. Jasna Góra stała się stolicą duchową Polski, do której ze wszystkich stron ojczystej ziemi podążają pielgrzymi, aby odnaleźć tutaj jedność z Chrystusem Panem poprzez Serce Jego Matki. A nie tylko z Polski samej, ale także i spoza jej granic. W tej chwili też na wprost moich oczu widzę transparent, którego pierwsze słowa odczytuję 'Sviaty Otiec' - już wiem, skąd pochodzi. I tych przybyszów spoza południowej granicy Polski wraz z wszystkimi tu zgromadzonymi najserdeczniej pozdrawiam. Wizerunek Jasnogórski stał się na całym świecie znakiem duchowej jedności Polaków. Jest to równocześnie jakby znak rozpoznawczy naszej duchowości, naszego zarazem miejsca w wielkiej rodzinie ludów chrześcijańskich, zespolonej w jedności Kościoła. Przedziwne jest zaiste owo królowanie Matki za pomocą Jej Jasnogórskiego Wizerunku: królowanie Serca coraz bardziej potrzebne w świecie, który wszystko usiłuje wyrazić przy pomocy zimnych kalkulacji i czysto materialnych celów. Przybywając jako pielgrzym na Jasną Górę, pragnę stąd połączyć się sercem z wszystkimi, którzy przynależą do tej wielkiej duchowej wspólnoty, do tej ogromnej rodziny rozłożonej na całej ziemi polskiej, a także poza jej granicami. Pragnę, abyśmy wszyscy spotkali się w Sercu Matki. Nawiązuję łączność wiary, nadziei, modlitwy ze wszystkimi, którzy tutaj przybyć nie mogą. Łączę się zwłaszcza ze wszystkimi wspólnotami Kościoła Chrystusowego w Polsce, z wszystkimi Kościołami diecezjalnymi oraz ich pasterzami, z wszystkimi parafiami, rodzinami zakonnymi braci i sióstr. W sposób szczególny jednakże zwracam się do was, którzy dzisiaj tu przybyliście ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Bliskie mi są obie te ziemie, oba te regiony Polski dawnej i współczesnej. Bogactwo Polski współczesnej w znacznej mierze związane jest z tymi zasobami natury, w które Opatrzność wyposażyła waszą ziemię, a także z tymi olbrzymimi warsztatami pracy ludzkiej, które na tych ziemiach powstały na przestrzeni ostatnich stuleci. Historycznie zarówno Śląsk, jak i Zagłębie - ale zwłaszcza Śląsk - pozostawały zawsze w bliskiej łączności ze stolicą św. Stanisława. Jako dawny metropolita krakowski pragnę wyrazić szczególną radość z tego naszego spotkania, które dzisiaj dochodzi do skutku u stóp Jasnej Góry. Zawsze byłem sercem bliski Kościołowi katowickiemu i temu całemu Kościołowi, który 'siedzi na węglu' i mieszka wśród fabryk, hut. Temu Kościołowi, który w całokształt życia katolickiego w Polsce wnosi szczególne doświadczenia oraz szczególne wartości.

 2. Przede wszystkim jest to doświadczenie olbrzymiej pracy. Bogactwa ziemi, zarówno te, które ukazują się na jej powierzchni (Śląsk Zielony), jak też i te, których szukać musimy pod ziemią, w głębi, stają się bogactwami człowieka tylko za cenę pracy, ludzkiej pracy. Potrzebna jest ta praca, praca wieloraka - i praca umysłu, i praca rąk, praca inżynierów i profesorów uczelni technicznych, praca górników, hutników - ażeby człowiek mógł wypełnić to wspaniałe posłannictwo otrzymane od Stwórcy, które Księga Rodzaju wyraża w słowach: czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1,28). Ziemia jest człowiekowi zadana, a przez pracę człowiek czyni ją sobie poddaną.
  Praca jest też podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi. Dla człowieka posiada ona nie tylko znaczenie techniczne, ale także znaczenie etyczne. O tyle tylko można powiedzieć, że człowiek przez pracę czyni sobie ziemię 'poddaną', o ile człowiek sam przez swoje postępowanie okazuje się panem, a nie niewolnikiem ziemi, a także panem, a nie niewolnikiem pracy. Praca ma dopomagać człowiekowi do tego, aby stawał się lepszym, duchowo dojrzalszym, bardziej odpowiedzialnym, aby mógł spełnić swoje ludzkie powołanie na tej ziemi zarówno sam, jako niepowtarzalna osoba, jak też we wspólnocie z drugimi, a nade wszystko w tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, jaką jest rodzina. Łącząc się z sobą, mężczyzna i kobieta, w tej właśnie wspólnocie, której charakter określił sam Stwórca od początku, dają życie nowym ludziom. Praca ma umożliwić to, aby ta właśnie ludzka wspólnota znalazła środki potrzebne do powstawania, do istnienia i do utrzymania. Racja bytu rodziny jest jednym z podstawowych wyznaczników ekonomii i polityki pracy. Wówczas zachowują one swoją właściwość etyczną, jeśli liczą się z potrzebami rodziny, z prawami rodziny. Poprzez pracę dorosły mężczyzna powinien zdobyć środki potrzebne do utrzymania swojej rodziny. Macierzyństwo zaś w polityce i ekonomii pracy winno być traktowane jako wielki cel i wielkie zadanie samo dla siebie. Łączy się bowiem z nim inna, wielka praca, w której nikt matki rodzącej, karmiącej, wychowującej nie zastąpi. Nic też nie zastąpi serca matki w domu, serca, które zawsze tam jest, zawsze tam czeka. Prawdziwe poszanowanie pracy niesie z sobą należną cześć dla macierzyństwa, a nigdy inaczej. Od tego też zależy zdrowie moralne całego społeczeństwa. Myśli moje i serce moje - raz jeszcze otwierają się ku wam, ludzie ciężkiej pracy, z którymi tak wielorako związało mnie moje osobiste życie, a potem i duszpasterskie posługiwanie. Życzę wam, ażeby praca, jaką wykonujecie, nie przestała być źródłem waszej siły społecznej. Ażeby pracą tą były silne wasze domy rodzinne. Ażeby pracą tą była silna cała nasza Ojczyzna.

  3. I dlatego jeszcze raz patrzę w stronę pracowitego Śląska, Zagłębia - w stronę wielkich pieców, w stronę kominów fabrycznych, a równocześnie w stronę tak licznych na tej waszej ziemi wieżyc kościelnych. Jest to ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy. Jedna z drugą ściśle zespolona w całej tradycji waszego ludu, którego najczęstszym pozdrowieniem są słowa: 'Szczęść Boże' - jest to jeden z najwspanialszych skrótów, jakie istnieją we wszystkich językach świata: dwa słowa łączące pamięć o Bogu z odniesieniem do ludzkiej pracy. Wypada mi dzisiaj błogosławić Bożą Opatrzność, dziękując za to, że na tej waszej ziemi ogromny rozwój przemysłu, rozwój ludzkiej pracy, poszedł w parze z budową kościołów, tworzeniem parafii, pogłębianiem i umacnianiem wiary. Że nie związał się z dechrystianizacją (jak to często bywało w różnych rejonach Europy), z rozdarciem tego przymierza, jakie w duszy ludzkiej winny zawierać z sobą praca i modlitwa. Wedle starego, mądrego benedyktyńskiego hasła 'módl się i pracuj', które wytyczyło dzieje całej kultury europejskiej. Modlitwa bowiem, która w każdą ludzką pracę wnosi odniesienie do Boga Stwórcy i Odkupiciela, równocześnie przyczynia się do pełnego 'uczłowieczenia' pracy. Nasz czwarty wieszcz, Cyprian Kamil Norwid, powie jeszcze więcej - że: 'Praca na to jest... by się zmartwychwstało'. Wszakże ten człowiek, który z woli Stwórcy został od początku wezwany, aby przez pracę czynić sobie ziemię poddaną, jest równocześnie od początku stworzony na obraz i podobieństwo samego Boga. I nie może inaczej odnaleźć siebie, potwierdzić tego, kim jest, jak tylko szukając Boga w modlitwie. Szukając Boga, spotykając się z Nim przez modlitwę, człowiek zarazem musi odnajdywać siebie, skoro sam jest podobieństwem Boga. Nie może siebie odnaleźć inaczej, jak tylko w tym swoim Pierwowzorze. Nie może też przez pracę inaczej potwierdzić swego 'panowania' nad ziemią, jak tylko modląc się równocześnie. Modląc się i świętując Dzień Pański. Drodzy bracia i siostry! Ludzie wielkiej, ciężkiej, gigantycznej pracy ze Śląska, z Zagłębia, a także z całej Polski! Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca. Nie samym bowiem chlebem żyje człowiek! (por. Mt 4,4). A mówi to do was człowiek, któremu ogromnie leży na sercu ta olbrzymia, gigantyczna polska praca, jej owoce, jej skuteczność, jej reputacja w całym świecie. Mówi to człowiek, któremu najgłębiej leży na sercu, ażeby Polska stała się bogata i potężna przez swoją pracę. Pamiętajmy jednak słowa: 'Nie samym chlebem żyje człowiek'. Słowa te wypowiedział Ten, który zna ludzkie serce i dał dość dowodów troski o materialne potrzeby. Modlitwa Pańska, tak bardzo zwięzła, zawiera w samym środku prośbę o chleb. A mimo to nie samym chlebem żyje człowiek. Pozostańcie wierni tym słowom. Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które uprawiały tę ziemię, które wydobywały na wierzch jej ukryte bogactwa, z Bogiem w sercu, z modlitwą na ustach. Zachowajcie to, co było źródłem duchowej siły waszych ojców i praojców, waszych rodzin, waszych wspólnot! Niech stanie się na nowo 'modlitwa i praca' podstawą siły w tym pokoleniu, a także w sercach waszych dzieci, wnuków i prawnuków.

  4. Mówię wam więc: 'Szczęść Boże'! A mówię to poprzez Serce Matki - Tej, której jasnogórskie królowanie jest tak bardzo macierzyńskim matkowaniem dla nas wszystkich. I mówię to poprzez Serce tej Matki, która jeszcze bliżej waszych domów, waszych kopalń i fabryk, waszych miast i wsi obrała sobie miejsce w Piekarach i stworzyła tam swoje duchowe, macierzyńskie, maryjne zagłębie. Zagłębie ludzkich dusz i serc, które musi odpowiadać Zagłębiu i Śląskowi fabryk, kopalń i hut. Zagłębie maryjne, polskie, zagłębie ludzkich serc. To, co mówię dzisiaj ze Szczytu Jasnogórskiego, dołączcie do tego, co tylekroć mówiłem do was jako metropolita krakowski ze szczytu wzgórza piekarskiego. I nie myślcie, że ja się z tego szczytu wzgórza piekarskiego tak łatwo wyprowadzę. Nie myślcie! To już za mocne przyzwyczajenie, za silny nawyk! I nawet nie wiem, dlaczego miałbym się z tego nawyku wyzwolić i wyleczyć? Moi drodzy, chociaż nawet taki potentat duchowy, jak biskup katowicki nie może sprawić tego, żebym jeszcze przyjechał do Piekar jako metropolita krakowski, bo z tym Pan Jezus już załatwił sprawę, to już Pan Jezus sam rozstrzygnął, to przecież... to przecież są różne inne sposoby. Biskup katowicki jako potentat nie tylko ducha, ale i techniki znajdzie sposoby na to, żebym ja tam co roku mógł się do was przynajmniej krótko odezwać: albo słowem pisanym, albo słowem radiowym. Za długo byłem metropolitą krakowskim, żebym nie wiedział: 'Ślązakom zawsze mało'! Na razie niech na tym zostanie. Chcę tylko, żebyście na pamiątkę tego spotkania wzięli ode mnie dwa dary. Jeden dar to jest ta świeca paschalna już ze Stolicy Piotrowej, z Bazyliki św. Piotra. Przekazuję ją wam na ręce waszego biskupa. A drugi mój dar to jest ta stuła papieska, w której teraz do was przemawiam i chcę ją tylko dla Piekar zostawić. No, i niech to na dzisiaj wystarczy. Tylko was jeszcze proszę, żebyście zawsze przez powietrze, przez te 1500 kilometrów (to nie jest tak daleko, bliżej niż do Guadalupe), żebyście przez powietrze krzyknęli od was do papieża: 'Szczęść Boże!'
  A jak tak krzykniecie mocno, to papież usłyszy i powie wam: Bóg zapłać! Ale, moi drodzy, to jeszcze nie koniec, ale już prawie że koniec. Trzeba też, żebyście czasem tak otworzyli ucho i posłuchali przez te 1500 kilometrów, jak papież do was mówi: Szczęść Boże! No i tylko tak, żebyście tak odpowiedzieli, to wystarczy.


Amen.

 

2019-05-18 - Modlitwa za Chiny

 

 

APEL METROPOLITY KATOWICKIEGO O MODLITWĘ ZA KOŚCIÓŁ W CHINACH

 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!

 

Dnia 24 maja obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. My katolicy w Polsce – Ojczyźnie solidarności – mamy szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach. Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy  tego  kraju  potrzebują  zapewnienia,  że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi.

Dnia 22 września 2018 r. między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. „tymczasowe porozumienie”, które spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej na całym świecie. Chociaż dokładne sformułowanie  nie  zostało  opublikowane,   papieżowi   przyznano   pewne   prawa  w zakresie wyboru i mianowania biskupów. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że na mocy tego porozumienia „po raz pierwszy w historii wspólny dokument został podpisany przez Chińską Republikę Ludową i Watykan, a dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z  biskupem  Rzymu”.  Niemniej  jednak  sytuacja  chrześcijan w Chinach jest nadal trudna, często nawet uciążliwa. W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich. Szczególnie w tej sytuacji, konieczne jest zwrócenie naszej uwagi i modlitwy na braci i siostry w Chińskiej Republice Ludowej.

Zjednoczmy się w dniu 24 maja we wspólnej modlitwie za Chiny. Oby katolicy należący  do  narodu  chińskiego,  który  zadziwia  świat  rozwojem  cywilizacyjnym   i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary.

 

Wszystkim, podejmującym dzieło modlitwy, postu  i umartwienia  za Kościół  w Chinach, z serca błogosławię

 

 

 

 

VA I - 7985/19

Katowice, 17.05.2019 r.

 

† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

 

 

 

2019-05-11 - Pielgrzymka do Ziemi Świętej

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

IZRAEL I JORDANIA

SAMOLOTOWO-AUTOKAROWA

Termin:  07 – 13.02.2020

Cena:  690USD+1990PLN

 

PROGRAM RAMOWY

DZIEŃ 1 Wyjazd z parafii, przejazd na lotnisko, odprawa i odlot do Ziemi Świętej. Po przylocie przejazd do  Betlejem: nawiedzenie Bazyliki i Groty Narodzenia Pańskiego, a także kościoła św. Katarzyny i Groty Mlecznej. Przejazd na Pole Pasterzy. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 2 Śniadanie. Przejazd na Górę Oliwną, skąd zobaczyć można przepiękną panoramę Jerozolimy. Zwiedzanie: kościół Pater Noster, kościół Dominus Flevit. Ogród Oliwny: Bazylika Agonii, kościół Grobu Matki Bożej. Spacer po Starym Mieście, nawiedzenie kościoła św. Anny (Sadzawka Bethesda). Droga Krzyżowa – ulicami Starego Miasta. Bazylika Grobu Pańskiego. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3 Śniadanie. Przejazd do Jerozolimy: Przejście do Ściany Płaczu. Syjon: kościół św. Piotra in Gallicantu, Wieczernik, grób Dawida oraz kościół Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4 Śniadanie. Przejazd do Betanii: nawiedzenie Sanktuarium domu Marii, Marty i Łazarza. Przejazd przez Pustynię Judzką do Jerycha, najstarszego miasta na ziemi. Przejazd nad rzekę Jordan – odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Przejazd nad Morze Martwe, możliwość kąpieli. Przekroczenie granicy i transfer do Jordanii. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 5 Śniadanie. Zwiedzanie Petry – wspaniałego, wykutego w skałach miasta starożytnych Nabatejczyków – jeden z siedmiu cudów świata. Przejazd do Madaby gdzie można podziwiać mozaikową mapę Ziemi Świętej z VI wieku. Przejazd na Górę Nebo, skąd Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 6 Śniadanie. Zwiedzanie Ammanu gdzie można zobaczyć pozostałości starożytnej Filadelfii, następnie zwiedzanie Dżeraszu – miasta z czasów rzymskich. Przekroczenie granicy i przejazd do Galilei. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7 Śniadanie. Przejazd nad Jezioro Galilejskie - rejs statkiem. Góra Błogosławieństw. Przejazd do Nazaretu: Bazylika Zwiastowania, Grota Zwiastowania, kościół św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej – miejsca pierwszego cudu Pana Jezusa. Przejazd na lotnisko. Przelot do kraju. Transfer do parafii.

Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena obejmuje:

 • Transfer z parafii na/z lotnisko,
 • Przelot samolotem do Izraela,
 • Przejazdy klimatyzowanym Izraelu oraz Jordanii,
 • 6 noclegów w hotelach *** w pokojach dwu lub trzyosobowych z łazienkami,
 • 6 śniadań i 6 obiadokolacji,
 • Kawa lub herbata do obiadokolacji,
 • Opieka licencjonowanego przewodnika,
 • Opłata wizowa i graniczna,
 • Ubezpieczenie KL, CP, NNW, BP,
 • Składka na UFG – 13PLN.

 

Cena nie obejmuje:

 • Obowiązkowych napiwków, zestawu Tour guide oraz biletów wstępu – 220 USD,
 • Dodatkowych napojów do obiadokolacji,
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego – 200USD

 

Wpłaty:

- 500PLN w dniu zapisu,

- 1490PLN i 690USD do dnia 10.12.2019 r.

- 220USD w dniu wyjazdu.

 

Paszport musi posiadać ważność minimum 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki – min. do 20.07.2020 r.

Paszport nie może zawierać pieczątek libijskich, libańskich, irańskich oraz syryjskich.

 

 

Kontakt:

ORBI

11 Listopada 60-62 lok. 303

43-300 Bielsko-Biała

 

e-mail: pielgrzymki_orbi@interia.pl, biuro@orbipielgrzymki.pl

www.orbipielgrzymki.pl

 

LO 159 KRK-TLV              06:00 - 10:40

LO 160 TLV-KRK              21:10 - 00:05

 

Liturgia
2019-07-20, Sobota, Rok C, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
Mt 12, 14-21
Wj 12, 37-42
Ps 136 (135), 1b i 23a i 24. 10a i 11a i 12. 13a i 14a i 15 (R.: por. Ps 113 [112], 2a)
Por. 2 Kor 5, 19
Mt 12, 14-21
2019-07-21, Niedziela, Rok C, I, Szesnasta Niedziela zwykła
Łk 10, 38-42
Rdz 18, 1-10a
Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 (R.: por. 1b)
Kol 1, 24-28
Por. Łk 8, 15
Łk 10, 38-42
2019-07-22, Poniedziałek, Rok C, I, Święto św. Marii Magdaleny
J 20, 1. 11-18
Pnp 8, 6-7
2 Kor 5, 14-17
Ps 63, 2. 3-4. 5-6. 8-9 (R.: por. 2)
por. J 20, 11
J 20, 1. 11-18


Jesteś naszym 47 gościem dzisiaj


Jesteś naszym 528698 gościem od 01.01.2016

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Pszczyna, siedziba: Pszczyna, Marii Skłodowskiej-Curie 1.