Bieżące wydarzenia

2020-10-20 - Kancelaria parafialna działa wg normalnego harmonogramu

O kancelarii parafialnej w czasie pandemii:
 
 
Informujemy, że można zamawiać intencje na rok 2021 r. Pozostało jeszcze kilka wolnych intencji w 2020 r. - głównie Mszy niedzielnych dla jubileuszy, urodzin, intencji dziękczynnych i błagalnych, próśb.

 

Intencję Mszy Św. można zamówić:

 • Osobiście w kancelarii w godzinach urzędowania.
 • Telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii.
 • Mailowo - intencja będzie zapisana dopiero po sprawdzeniu dostępności terminu
  i wysłaniu do zamawiającego wiadomości z potwierdzeniem wpisu do księgi intencji.

Ofiarę pieniężną przekazujemy dopiero w okolicach daty zamawianej Mszy.
Ofiarę można złożyć na 3 sposoby:

 1.  Przekazać osobiście do kancelarii w godzinach urzędowania,
 2.  Wrzucić do skrzynki na listy w kopercie z opisem daty, godziny i intencji Mszy,
 3.  Przelać na konto bankowe: w tytule prosimy zawrzeć datę, godzinę i choćby początek intencji.
 
Informujemy, że kancelaria parafialna czynna jest o standardowych godzinach:
 
Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek:
8:30 - 10:00 i 16:00 - 17:30
 
Środa, Sobota, Niedziela: nieczynne.
  
W sprawie pogrzebu prosimy kontaktować się o każdej porze.
 
Dokumenty i  korespondencję w zamkniętej kopercie wraz z podaniem numeru telefonu kontaktowego można wrzucać do skrzynki na listy znajdującej się obok domofonu przy drzwiach na probostwo (trzecie zdjęcie poniżej).
 
 
Jak do nas trafić? Patrząc od strony ul. M. Skłodowskiej- Curie (wejście do kościoła obok figury Archanioła Michała), kierujemy się na lewo. Patrząc od strony parkingu
przy ul. Bielskiej idziemy brukiem między kościołem a Domem parafialnym w kierunku dzwonnicy.
 
         
 
  
Telefon i inne formy kontaktu:
 
Z parafią można kontaktować się telefonicznie: 322102169, mailowo: pszczyna.krzyz@katowicka.pl lub za pośrednictwem wiadomości na Facebooku, Messengera: m.me/nowafara.
 
 
Ofiary i inne darowizny:
 
Ofiarę za Mszę, darowizny na rzecz parafii i pisma można składać w opisanej kopercie do skrzynki na listy. Skrzynka znajduje się przy wejściu na probostwo. Prosimy o dołączenie numeru telefonicznego do koperty w celu ułatwienia kontaktu.
 
Ofiarę za Mszę i inne darowizny na rzecz parafii można także przekazać przelewem bankowym na konto:

 

Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Św. i MB Częstochowskiej w Pszczynie

Adres: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1   43-200 Pszczyna

Bank Spółdzielczy w Pszczynie:

41 8448 0004 0037 8529 2000 0001

 

W tytule przelewu prosimy podać:

 

 • W przypadku ofiary za Msze: datę, godzinę Mszy i choćby częściową treść zamówionej intencji.

 

 • W przypadku darowizn: 'Darowizna na cele kultu religijnego'.

Informacje o możliwości odliczenia od podatku:

- dla firmy: https://www.podatki.gov.pl/cit/ulgi-i-odliczenia/darowizny/darowizny-na-cele-kultu-religijnego/

dla osoby fizycznej rozliczającej się wspólnie z małżonkiem i pojedynczo: https://www.e-pity.pl/odliczenie-darowizny-na-cele-kultu-religijnego-kosciol/

 

 

Jeśli chcesz przekazać darowiznę pieniężną na rzecz naszej parafii za pomocą szybkich płatności internetowych kliknij poniższy link:

 

https://platnosci.ngo.pl/c/2346/

Są tam także dostępne płatności cykliczne, jeśli chcesz przekazywać ofiarę co miesiąc. 

Za bezpieczeństwo transkacji odpowiada PayU.

2020-10-19 - Kwarantanna księży, dezynfekcja kościoła i zmieniony porządek Mszy

Z przykrością muszę powiadomić parafian, iż dziś rano otrzymałem pozytywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2. Z tej racji pozostaję na kwarantannie. Po konsultacji z tyskim Sanepidem na kwarantannie pozostają pozostali kapłani - jako mający kontakt z osobą zarażoną - oprócz ks. Krzysztofa.
 
Obecnie (godz. 16.15) dokonuje się ozonowanie kościoła, co sprawi, że pozostanie on przestrzenią bezpieczną dla naszego zdrowia.
 
Od jutra w naszym kościele Msze św. będą odprawiane tylko o godz. 6:45 i 18:00 - intencje ze Mszy o godz. 8:00 i II-gą z godz.18:00 odprawią księża we własnych pokojach. Kancelaria pozostaje czynna w dotychczasowych godz. urzędowania.
 
Przepraszam za powstałe utrudnienia, szczególnie tych wszystkich, których nie mając świadomości mogłem zarazić.
 
Pozdrawiam i pamiętam w modlitwie o całej parafii - ks. prob. Marek Brewko

2020-10-18 - Informacja Kanclerza Kurii Metropolitalnej w sprawie dyspensy

W aktualnych warunkach stanu epidemicznego każdy, który obawia się o swoje zdrowie może skorzystać z dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.

Przypominam o konieczności zachowania wszystkich obostrzeń sanitarnych w zależności od sytuacji lokalnej, roztropnego decydowania w sprawach spotkań i inicjatyw duszpasterskich, a także o aktualności dyspensy Metropolity katowickiego od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. zgodnie z zarządzeniem z dnia 28 maja 2020 r.: „W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę (od uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i święta nakazane) dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej”.

Ks. Jan Smolec
Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Katowice, 16 października 2020

 

Źródło:

https://katowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1478-informacja-kanlerza-kurii-metropolitalnej-w-sprawie-dyspensy

2020-10-17 - Zasady sanitarne wewnątrz kościoła od 17.10.2020 r.

2020-10-17 - Najnowsze Ogłoszenia Duszpasterskie i Intencje

XXIX Niedziela Zwykła – Niedziela Misyjna

Gromadzimy się, by wysławiać Boga Stwórcę świata i głosić chwałę Chrystusa, który świat zbawił. Powołani jako chrześcijanie mamy swym życiem głosić Jezusa aż na krańcach świata. Czasem są to odległe kontynenty, a czasem ktoś z sąsiedztwa. Niech Jezus Eucharystyczny rozpali nasze serca w gorliwości głoszenia Ewangelii.

Dzisiejsza kolekta zostanie przeznaczona na potrzeby misji, za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać. Dzisiaj po Mszach św. kiermasz kremówek papieskich z Wadowic prowadzony przez młodzież Ruchu Światło – Życie, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę stacjonarnego Hospicjum św. O. Pio.

 

Ogłoszenia Duszpasterskie 18.10 – 24.10.2020 r.

 

 1. Obchody liturgiczne tygodnia:
 • wtorek – Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
 • czwartek – Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
 1. Wszystkim pracownikom służby zdrowia lekarzom, pielęgniarkom, salowym, ratownikom medycznym dziękujemy za pełną poświęcenia pracę i życzymy Bożego błogosławieństwa i zdrowia oraz opieki św. Łukasza Waszego patrona.
 2. Seniorów zapraszamy na parafialny profil Fecebookowy, gdzie w poniedziałek
  o godz. 9:00 zostanie wyemitowana audycja na żywo w ramach Klubu Seniora.
 3. Zgodnie z przepisami sanitarnymi dotyczącymi strefy żółtej wprowadzamy numerowane miejsca, aby zachować bezpieczną odległość wiernych w kościele. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zalecamy przyjmowanie Komunii św. na rękę.
 4. W mocy pozostają wszystkie dekrety Księdza Arcybiskupadotyczące sposobu organizacji duszpasterstwa w dobie pandemii, w tym dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. dla osób chorych, przebywających na kwarantannie i dla tych, którzy czują uzasadnioną obawę przed wyjściem z domu.
 5. Zapraszamy w czwartek po Mszy św. wieczornej na modlitwę liturgiczną Nieszporów, a po niej na czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w ramach Godziny Świętej do godz. 20:00. Zaś w piątek adoracja cały dzień i noc.
 6. Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W związku z tym zachęcamy wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę' Uroczystości. Odnośnie procesji na cmentarzach decyzje zostaną podjęte w późniejszym terminie.
 7. Zachęcamy do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego.
  Głosować może każdy mieszkaniec Gminy Pszczyna, który ukończył 16 rok życia. Głosujący dysponuje jednym głosem na projekt ogólnogminny i jednym głosem na projekt lokalny. Głos można oddać osobiście w Urzędzie Miejskim w Pszczynie lub w wyznaczonych punktach głosowań (lista znajduje się w gablocie) lub poprzez stronę internetową budzet.pszczyna.pl .Aby zagłosować koniecznie jest podanie numeru PESEL. Głosowanie trwa do poniedziałku
  19 października.
 8. Grupa Anonimowi Narkomani (NA) zaprasza na spotkania osoby uzależnione lub podejrzewające uzależnienie od narkotyków, alkoholu w każdy wtorek o godz. 19:45, przy
  Paderewskiego 3 – były Dom Dziecka. Grupa ta to zdrowiejący uzależnieni, którzy pomagają sobie wzajemnie pozostać czystym i trzeźwym.

 

                                                   Intencje mszalne 18.10 – 25.10.2020 r.

 

 

 

NIEDZIELA, 18 października – XXIX Niedziela Zwykła    

  8:00 Za ++ Augustyna Ryt, brata Ryszarda, ++ rodziców oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

  9:30 Do Opatrzności Bożej przez wst. św. Łukasza Ewangelisty o potrzebne dary i łaski dla pracowników służby zdrowia, ratowników medycznych i wszystkich posługujących chorym.  

11:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze błog., i zdrowie dla Jadwigi i Władysława Nizińskich z ok. 50-tej rocz. ślubu, i urodzin córki Joanny, oraz o błog. dla całej rodziny (Te Deum)

12:30 W int. dzieci przyjmujących chrzest, ich rodziców i chrzestnych.

17:00 Za ++ rodziców Zofię i Józefa Moskwa, teściów Annę i Ludwika Sobocik, szwagierkę Weronikę, chrześniaczkę Małgorzatę oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

20:30 Za + Czesławę Pastuszkę od sąsiadów z ul. Opolczyka 7.

PONIEDZIAŁEK  19 października  – dzień powszedni

  6:45 Za ++ Czesławę Pastuszkę – od koleżanek i kolegi z kasy biletowej Kolei Śląskich w Bielsku Białej oraz od Pauliny i Mateusza Bukała.     

  8:00 W int. pracujących i posługujących przy parafii i seniorów Klubu Seniora o błog. i zdrowie.

18:00 Za ++ Józefa Janosz, żonę Gertrudę i syna Jerzego.

18:00 Za + Rufina Stolarskiego – od brata Andrzeja.    

WTOREK 20 października – wsp. św. Jana Kantego, prezbitera

  6:45 Za + Stanisława Jochemczyka – od pracowników firmy ERBUD.       

  8:00 Za + Czesławę Pastuszkę – od koleżanek z pracy.  

18:00 Za + Florentynę Dzida w dniu urodzin.

18:00 Za + Jerzego, ++ z rodzin Sznajder, Dzida, Nycz i Rzycki.

ŚRODA  21 października  – dzień powszedni

  6:45 Za + Czesławę Pastuszkę – od koleżanki Bożeny z Wilkowic.  

  8:00 Za + Bolesława Garbocza – od siostrzenicy Justyny z rodziną.

18:00 Za ++ rodziców Gertrudę i Alojzego Szklanny, Marię i Alojzego Herok, 4 braci, 2 bratowe, szwagra, zięcia Grzegorza i Michała Michulec.   

18:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze błog. i zdrowie dla męża Piotra z ok. 80-tej rocz. urodzin oraz o błog. dla całej rodziny.   

CZWARTEK, 22 października – wsp. św. Jana Pawła II, papieża

  6:45 Za + Henryka Szota – o radość życia wiecznego od sąsiadów z ul. Rubinowej 2 i 6.   

  8:00 Za + Zdzisławę Kukla – od sąsiadów.  

18:00 Za ++ męża Józefa Kuśmierskiego, syna Ryszarda w 14-tą rocz. śmierci, ++ rodziców i dziadków.  

18:00 Za + Stanisława Ligockiego w 3-cią rocz. śmierci, ++ rodziców z obu stron, brata Czesława, ++ z rodzin Moskwik, Otręba, Piechowicz o radość życia wiecznego.

PIĄTEK, 23 października – dzień powszedni

  6:45 Za + Henryka Szota – od pracowników ogrodnictwa.

  8:00 Za ++ rodziców z obu stron Eugenię i Józefa Grzesiak oraz Marię i Józefa Kopcio.

18:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze błog. i zdrowie dla Jagody Miklewskiej z ok. 18-tej rocz. urodzin, z podziękowaniem rodzicom za dar życia i wychowania.     

18:00 Za Helenę Rejowicz w 6-tą rocz. śmierci, + Józefa Rejowicz, ++ z rodzin Rejowicz i Kotula.  

SOBOTA, 24 października – dzień powszedni

  8:00 Za + Urszulę Kowalczyk w 16-tą rocz. śmierci, ++ z rodziny.

  8:00 Za ++ Łucję Nowok, syna Marka – o radość życia wiecznego.

18:00 Za ++ Helenę i Teofila Balcarek, syna Teofila, wnuka Piotra, ++ z pokrewieństwa Jaworski i Balcarek.

18:00 Za ++ Agnieszkę i Teofila Witosz, syna Romana, córkę Wandę, 3 zięciów i pokrewieństwo.  

NIEDZIELA, 25 października – Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego     

  8:00 Za ++ Gertrudę i Józefa Żupa, wnuka Szymona i Annę Kozik.

  9:30 Za Parafian.

11:00 W int. ks. Patryka Michalskiego SAC – o łaskę zdrowia.

12:30 W int. rocznych dzieci.

17:00 Do Opatrzności Bożej, przez wst. MB Częstochowskiej, z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze błog. i zdrowie dla całej rodziny.

20:30 Za + Zdzisława Petelskiego – od rodziny Barbary i Tomasza Dzida z synami.  

Liturgia
2020-10-21, Środa, Rok A, II
Ef 3, 2-12
Iz 12, 2. 3 i 4bcd. 5-6 (R.: por. 3)
Por. Mt 24, 42a. 44
Łk 12, 39-48
2020-10-22, Czwartek, Rok A, II, Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Ef 3, 14-21
Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 11-12. 18-19 (R.: por. 5b)
Flp 3, 8b-9a
Łk 12, 49-53
2020-10-23, Piątek, Rok A, II, Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Ef 4, 1-6
Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6 (R.: por. 6)
Por. Mt 11, 25
Łk 12, 54-59


Jesteś naszym 314 gościem dzisiaj


Jesteś naszym 948696 gościem od 01.01.2016

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Pszczyna, siedziba: Pszczyna, Marii Skłodowskiej-Curie 1.