Różaniec - Modlitwa Całego Kościoła
RÓŻANIEC MODLITWĄ CAŁEGO KOŚCIOŁA
Przed nami kolejny miesiąc roku- październik. Nie jest on jednak zwyczajnym miesiącem, jest to bowiem miesiąc w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej Różańcowej.
Modlitwa różańcowa- ten szczególny rodzaj modlitwy- odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Rozważanie wydarzeń zawartych w tajemnicach różańcowych prowadzi nie tylko do pogłębiania znajomości wiary, ale także wycisza, uspokaja i pomaga zbliżyć się do Boga.
„Jak paciorki różańca przesuwają się chwile,
nasze smutki, radości i blaski.
A Ty Bogu je zanieś, połączone w różaniec,
Święta Panno Maryjo pełna łaski”.
Codziennie w kościołach odbywają się nabożeństwa różańcowe. Dzwony z wież kościelnych będą zapraszały każdego z nas, zaś Matka Różańcowa będzie osobiście wołać każdego z nas po imieniu. Jak odpowiesz na to wołanie?
Modlitwa różańcowa może wydawać się wielu osobom trudna i monotonna, często tłumaczymy się też, że nie mamy na nią czasu, bo codzienne życie i różne zajęcia sporo tego czasu pochłaniają. Warto jednak pomyśleć, czy nie zmienić rozkładu swojego dnia tak, by móc jak najczęściej uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych (w naszym kościele parafialnym odbywają się one codziennie rano o godz. 7:15 i wieczorem o 17:15, zaś w niedziele o 16:15) lub przynajmniej znaleźć kwadrans w domu na wspólną, rodzinną modlitwę. Weźmy więc na nowo do ręki różaniec, z nim się nie rozstawajmy i codziennie go odmawiajmy.
W tym szczególnym miesiącu chcę przybliżyć postać bł. Bartolo Longo. Był on odnowicielem modlitwy we włoskich Pompejach i gorliwym propagatorem różańca. Urodził się w 1841 r. w Latiano w pobożnej rodzinie. To on 13 października 1875 r. sprowadził do podupadłej parafii w Pompejach zniszczony wizerunek Maryi Różańcowej (z modlącymi się u Jej stóp św. Dominikiem i św. Katarzyną ze Sieny). To bardzo ożywiło religijnie miejscową społeczność, obraz szybko też zaczął słynąć cudami. Obraz został odnowiony w 1876 r., a rzesze wiernych nawiedzających świątynię i pragnących dostąpić szczególnych łask stale rosły.
Sławna Nowenna Pompejańska (odmawianie trzech lub czterech części różańca codziennie przez 54 dni) jest nie bez przyczyny nazywana „modlitwą nie do odparcia”.
Bartolo Longo zmarł w opinii świętości 5 października 1926 r., a w 1980 r. Jan Paweł II beatyfikował go, nazywając „apostołem różańca”.
Obecnie Pompeje są uważane za najważniejszy na świecie ośrodek promujący Różaniec, pielgrzymują tutaj rocznie miliony wiernych.
„Odmawiając Różaniec
i rozważając Chrystusowe tajemnice,
złóżmy nasz ból, nasze lęki i nadzieje
w Niepokalanym Sercu Maryi, naszej Matki”
(Jan Paweł II)
Autor: Stefania Kamała