Szkaplerz- Dar umiłowanej Matki Najświętszej
SZKAPLERZ- DAR UMIŁOWANEJ MATKI NAJŚWIĘTSZEJ
W dniu 16 lipca obchodzimy święto Matki Bożej Szkaplerznej. Warto głębiej spojrzeć na dar Najświętszej Maryi Panny, jakim jest Szkaplerz.
Źródła duchowości Szkaplerza należy szukać u pustelników Góry Karmel w Ziemi Świętej. Na przełomie XII i XIII wieku pustelnicy karmelitańscy odznaczali się szczególnym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny. Matce Bożej poświęcili pierwszą kaplicę i w duchu zasłuchanej w Boga Maryi wypełniali wolę Bożą oraz naśladowali Jej cnoty.
Papież Honoriusz III w 1226 r. zatwierdził Regułę Karmelitańską. Napad wyznawców Islamu na Ziemię Świętą sprawił, że część pustelników osiadła w Europie. Święty Szymon Stock z 15 na 16 lipca 1251 r. otrzymał w widzeniu Matki Bożej z Dzieciątkiem ratunek dla zakonu karmelitańskiego. Podając Szymonowi Szkaplerz Matka Boża skierowała do niego następujące słowa:
„Umiłowany synu! Przyjmij szkaplerz twego zakonu. Przywilej dla
ciebie i karmelitów. Kto z nim umrze nie zazna ognia wiecznego.
Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach,
przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.
Nabożeństwo szkaplerzne rozwinęło się na całym świecie i w Polsce. Obok zakonników, wielu świeckich zapragnęło skorzystać z obietnic Matki Bożej Szkaplerznej. Powstały Bractwa Szkaplerzne, Trzeci Zakon Karmelitański, sodalicje karmelitańskie, które realizują posłannictwo naśladowania w życiu cnót Matki Bożej. Znanymi członkami bractwa byli: święta królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, król Jan Kazimierz, Władysław IV oraz Jan III Sobieski, a ze współczesnych święty Jan Paweł II. Szkaplerz jest niejako miniaturową szatą maryjną, znakiem i gwarancją opieki Matki Bożej. Święty Jan Paweł II 25 marca 2001 r. z okazji 750-lecia szkaplerza napisał list apostolski Providentialis gratiae eventus (Opatrznościowe wydarzenie łaski).
„Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony lub
stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z Zakonem
Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła,
aby zakosztować owoce i zasoby szczęścia Maryi w służbie miłości Jezusowi”.
Zakonny szkaplerz karmelitański składa się z dwóch prostokątnych kawałków brązowego sukna okrywających plecy i przód habitu. Dla świeckich są to małe kawałki sukna przewieszone na sznurku z pleców do przodu z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Na co dzień można zamiennie nosić medalik szkaplerzny. Szkaplerz powinien nałożyć bądź karmelita bądź kapłan. Nosząc szkaplerz pamiętajmy, aby nasz relacje z Jezusem Chrystusem były na wzór Matki Najświętszej.
Spraw Panie Jezu, który dałeś nam swoją Matkę na Matkę naszą, abyśmy służąc Jej naśladowali Jej cnoty w codziennym życiu oraz byli wrażliwymi na potrzeby bliźnich i chętnie spieszyli im z pomocą.
Ze swej strony pragnę zaprosić noszących szkaplerz na spotkania modlitewne wspólnoty Bractwa Szkaplerza Świętego przy naszej parafii, które odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca po Mszy św. porannej w salce nr 6.
Przyjdź i z nami się módl!
Autor: Stefania Kamała